blogHeader

Gdzie się podziały nasze maniery? Gdzie one mogą być?

FR Oh where oh where - Manners

Dobre zachowanie to nie jest coś, co dzieciom przychodzi naturalnie. Dzieci muszą być uczone, upominane i znowu upominane o znaczeniu dobrych manier. Dobre maniery sprawiają, że dzieci wyrastają na świadomych, ukształtowanych dorosłych. Rzecz w tym, aby nauczyć dziecko dobrych manier, stosownie do jego wieku, tak, aby zrozumiały jak maniery są ważne! Oto 6 dobrych manier znajdujących się na szczycie listy.

1. “Dziękuję” to słowo, które zarówno instruktorzy The Little Gym jak i rodzice nieustannie powinni podkreślać. Proste “dziękuję” to najlepszy sposób na wyrażenie wdzięczności. Kiedy ktoś zrobi coś dla ciebie, skomplementuje, da ci prezent itd., to ważne, aby mu podziękować. Kiedy dziecko jest już wystarczająco duże, najlepiej zachęcić je do pisania liścików z własnymi podziękowaniami, kiedy otrzymają od kogoś prezent albo spędzą z kimś czas.

2. “Proszę” albo “magiczne słowo”, to ważne narzędzie dla dzieci, aby dostały to, czego chcą. Nawet dziecko, które jeszcze nie mówi można nauczyć “proszenia”. Należy pamiętać aby wyrażane gestami “proszę” było również zakończone “dziękuję”, gdy dziecko dostanie już to czego chce.

3. “Przepraszam”, w pewnym wieku dzieci powinny już nauczyć się tego, że nie przerywa się dorosłym, którzy właśnie rozmawiają. Powinny raczej poczekać na swoją kolej, kiedy chcą coś powiedzieć niż przerywać rozmowę słowem “przepraszam”. Twoje dziecko nauczy się również używać słowa “przepraszam” w pozytywnym znaczeniu, jeżeli np. wpadnie na kogoś na ulicy.

4. “Dzień dobry i Do widzenia”, Pozdrowienia na powitanie i pożegnanie są podstawowymi formami komunikacji. Od najwcześniejszych lat życia dzieci powinny być uczone jak należy prawidłowo odnosić się do innych, kiedy wchodzą do lub wychodzą z pokoju. To świetny sposób na naukę podstawowych interakcji z innymi osobami.

5. Maniery przy stole; od najmłodszych lat małe dzieci mogą być uczone manier przy stole. Kiedy dzieci zaczynają jeść stałe posiłki i rzucać lub bawić się jedzeniem, to dobry moment na to, żeby im pokazać co jest akceptowalne a co nie. Kiedy dzieci nieco podrosną, ważne jest aby nauczyć je podstawowych manier przy stole – jak używać sztućców, prosić o podanie czegoś, gdy stoi za daleko, albo podziękować, kiedy skończyły posiłek. To podstawy, które zostaną na całe ich życie i pozwolą wspólnie cieszyć się posiłkami!

6. Jesteśmy dla siebie mili; ważne jest nauczyć dziecko jak być miłą i pozytywną osobą. Jeżeli powiesz dziecku, że dokuczanie i brzydkie słowa ranią ludzi, pozwoli mu to zrozumieć jak ważna jest życzliwość wobec innych.

Praktyka czyni mistrza – ćwicz i przypominaj swojemu dziecku o ważności dobrych manier. Rób to nieustannie. Jeżeli twoje dziecko nie mówi “proszę”, przypomnij mu o “magicznym słowie”, tak, aż będzie pamiętało! Warto też poćwiczyć różne scenki, które pozwolą utrwalić pozytywne zachowania w określonych sytuacjach. Nigdy nie jest za wcześnie aby nauczyć się dobrych manier, których znajomość na pewno zaprocentuje w przyszłości.


Comments