blogHeader

Istota czytania na głos

FR The Importance of Reading Aloud

Nie jest tajemnicą, że czytanie dzieciom jest dla nich dobre. Ale czy zdajecie sobie sprawę z wpływu czytania na rozwój dzieci w przyszłości? Najnowsze badania opublikowane przez Time Magazine mówią, że częste czytanie dzieciom od najwcześniejszych chwil aktywuje te części mózgu, które pozwalają im rozumieć język. Dodatkowo badania wykazały, że czytanie rozszerza dziecięce słownictwo i pomaga wzmocnić więź pomiędzy rodzicem, a dzieckiem!

Czy trzeba jeszcze coś dodać? Możecie wypróbować kilka sposobów na wypracowanie rytuału codziennego czytania:

1 Czytajcie dzieciom rano, kiedy się obudzą i każdego wieczoru przed zaśnięciem. Ustalenie takiej rutyny wspólnego czytania stanie się drogocennym czasem dla Was i dzieci.

2 Miejcie książki w każdym pokoju, w sypialni, w łazience, nawet w kuchni! Łatwy dostęp do książek zachęci dzieci do częstego korzystania.

3 Wprowadzajcie nowe książki. Skorzystajcie z lokalnej biblioteki, niech Twoje dziecko samo przegląda dostępne książki i wybiera nowe pozycje każdego tygodnia.

I najważniejsze - niech czytanie będzie zabawą! Zmieniajcie głosy dla różnych bohaterów, naśladujcie dźwięki, to pozwoli utrzymać uwagę dzieci i będzie dużo powodów do śmiechu!


Comments