blogHeader

Aktywność fizyczna ma wpływ na dziecięcą umiejętność skupienia, pamięć, samokontrolę i określanie celów.

FR Physical Activity can Boost a Child

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest niezbędnym składnikiem zdrowego trybu życia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma również ogromny wpływ na rozwój dziecięcego mózgu! Wyniki badań przeprowadzonych na uczniach szkół podstawowych sugerują, że codzienna aktywność fizyczna ma duży wpływ na poprawę rozwoju w takich obszarach, jak uwaga, pamięć, samokontrola, planowanie strategiczne i ustalanie celów.

Te umiejętności rozwijają się z dużym natężeniem w ciągu szkoły podstawowej, później rozwój ten spowalnia [1]. Im bardziej aktywne dziecko, tym większy jest wpływ na rozwój tych umiejętności i zostają one lepiej utrwalone. Pomyślcie o dziecku, które na placu zabaw motywuje się samo do tego, żeby biec szybciej, bo chce wygrać w berka. Albo to, które bez końca celuje piłką do kosza, które uczy się, że może i frustrujące jest to, że nie zawsze się trafia, to na pewno coraz łatwiej jest trafić, im dłużej się ćwiczy.

Jeden z badaczy sugeruje, że w czasie, kiedy szkoły przygotowują dzieci do podchodzenia do standardowych testów, zamiast tego powinny się skupić na inwestowaniu w wysokiej jakości aktywność fizyczną, programy intensywnych zajęć sportowych, nawet za cenę czasu spędzonego w sali lekcyjnej. Czas spędzony na aktywności fizycznej nie szkodzi wynikom w nauce, a wręcz ma wpływ na ich polepszenie. [2]

Co w związku z tym możecie zrobić, żeby wpływać na rozwój mózgu Waszych dzieci?

1. Ćwiczcie całą rodziną, przygotujcie się na przykład do maratonu charytatywnego

2. Świętujcie wyjątkowe okazje - urodziny lub rocznice - aktywnie -

3. Grajcie w berka, skakanie przez sznur, tańczcie, grajcie w sportowe gry

4. Zapiszcie się do The Little Gym

[1]Davis PhD, Catherine L, and Norman K Pollock Phd. "Does Physical Activity Enhance Cognition and Academic Achievement in Children? A Review." Medscape. http://www.medscape.org/viewarticle/764365 (accessed February 6, 2014)

[2] Tomporowski, P.D., Lambourne, K., & Okumura, M.S. (2011). Physical activity interventions and children’s mental function: An introduction and overview. Preventive dicine, 52(Suppl.1):S3- S9 1. Ćwiczcie całą rodziną, przygotujcie się na przykład do maratonu charytatywnego wycieczką, grą w piłkę, jazdą na rowerze wideo


Comments