blogHeader

Czy nie za dużo tych ekranów?

Is-Your-Child-Getting-Too-Much-Screen-Time

W dzisiejszych czasach nie sposób jest wyeliminować styczności z jakimś typem ekranu. Od tabletów, przez smartfony, komputery i telewizję, technologia jest wszędzie. Ale jaki czas przed ekranem, jeżeli w ogóle, jest odpowiedni dla małych dzieci?

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej „telewizor lub inne media powinny być niedostępne dla niemowląt i dzieci poniżej drugiego roku życia. W tym czasie dziecięcy mózg rozwija się w ogromnym tempie, a małe dzieci najwięcej uczą się podczas interakcji z innymi ludźmi, nie z ekranami”.

Łatwym rozwiązaniem jest posadzenie dziecka przed ekranem, ale nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że media elektroniczne mają jakikolwiek wpływ na rozwój dzieci. Najbardziej wskazana, z punktu widzenia korzyści dla dziecka, jest zabawa bez elektroniki - czytanie książek, gry, wspólna zabawa. „Elektroniczna dieta” wcale nie musi być wyczerpująca, warto na nią patrzeć z perspektywy długofalowych korzyści rozwojowych dzieci.

Całość publikacji Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dostępna pod adresem: http://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/pages/media-and-children.aspx

 


Comments